Vieglatlētikas vēsture

Ja vajadzētu atbildēt uz jautājumu, cik tad vieglatlētu ir absolvējuši Preiļu BJSS šajos 50 sporta skolas pastāvēšanas gados, domāju neviens uz to precīzi atbildēt nevarētu.

Šajos gados ir nomainījušās daudzas paaudzes, kur katrs ir centies savu spēju robežās spodrināt BJSS slavu. Divi vieglatlētikas nodaļas absolventi ir piedalījušies Olimpiādē un Olimpiskajās spēlēs.

1992.gadā XXV vasaras Olimpiskajās spēlēs Barselonā Ilga Bērtulsone (Šmeikste) Latvijai atkal atgriežoties Olimpiskajā saimē ir to 34 Latvijas sportistu vidū, kas iesoļo Olimpiskajā stadionā. Diska mešanā 28 dalībnieču vidū Ilga ar rezultātu 58 m 92 cm ierindojās 19.vietā.

Ilga Bērtulsone-Šmeikste

Dzimšanas dati: 01.01.1966., Preiļos

Olimpiskie sasniegumi: XXV 1992 Barselona Vieglatlētika diska mešana 19.vieta

Sasniegumi sportā: 3.vieta PSRS ziemas čempionātā diska mešanā (1990.g. – 59,52 m).  Četrkārtēja Latvijas PSR čempione: diska mešanā (1988., 1991.g.) un lodes grūšanā telpās (1988., 1991.). Latvijas čempione lodes grūšanā telpās (1992.g.).

 

Olimpisko gaisotni izgaršoja arī vieglatlētikas vienā no smagākajām disciplīnām – 10 cīņā (7226 p.) startējošais Rihards Kotāns, kurš piedalījās 1984.gadā Sarajevā, ziemas Olimpiādē – bobslejā.

Rihards Kotāns

Dzimšanas dati: 10.03.1956., Līvāni

Olimpiskie sasniegumi: XIV 1984 Sarajeva Bobslejs Četrinieki 12.vieta

Sasniegumi sportā: Starts pasaules čempionātos: 1982.g. – 13.vieta četriniekā. Starts Eiropas čempionātos: 1981.g. – 14.vieta divniekā; 13.vieta četriniekā; 1982.g. – 13.vieta divniekā, 11.vieta četriniekā; 1983.g. – 14.vieta četriniekā; 1984.g. – 11.vieta četriniekā. PSRS čempions divniekā (1984.g.). Divkārtējs Latvijas PSR čempions vieglatlētikas desmitcīņā (1977., 1978.g.), Latvijas PSR čempions septiņcīņā telpās (1980.g.).

Izglītība un nodarbošanās: Absolvējis MSI (1973.g.) un LVFKI (1988.g.). Latvijas bobsleja izlases treneris, junioru izlases galvenais treneris.

Tikai nedaudz pietrūka, lai Londonas Olimpiskajā stadionā mēs redzētu soļotāju Anitu Kažemāku. Kā gandarījums – starts Pasaules čempionātā vieglatlētikā Maskavā 2013.gadā.

Tepat mūsu acu priekšā izauga un Meistara normu tāllēkšanā izpildīja Dairis Rinčs. Startējot Pasaules junioru čempionātā Barselonā 2012.g. Dairis aizcīnās līdz 9.vietai – 2 labākais no latviešiem.

Lielu ieguldījumu aizcīnoties līdz čempionu lauriem ne tikai kā BJSS audzēkņi, bet arī Preiļu rajona sportisti savu artavu panākumu kaldināšanā gan Latvijas čempionātos, gan „Vārpas” sporta spēlēs devuši: Normunds Ivzāns, Aigars Salenieks, Juris Iļjins, Jānis Māsāns, Edgars  Mukāns, Jānis Eglītis, Roberts Mālnieks, Vjačeslavs Grigorjevs, Valdis Čingulis, Edgars Vaivods, Guntars Ormanis, Jānis Brakovskis, Andris Brakovskis, Ārijs Vucāns, Arnolds Šmeiksts, Sarmīte Zeiliņa (Šmeikste), Olga Borisova, Guntars Panteļejevs, Viktorija Dimpere (Upeniece), šeit vēl varētu turpināt un turpināt.

Vecāko biedru iedvesmoti un panākumu motivēti jau neatkarīgās Latvijas laikos Preiļu rajona BJSS un novada slavu turpina spodrināt: Andrejs Soboļevs, Māris Prikulis, Intars Miglāns, Juris Nikiforovs, Vitālijs Jekimovs, Zane Liniņa, Toms Kunakovs, Aija Čača, Andrejs Soboļevs,Intars Miglāns, Inga Mūrniece, Inga Babris katru gadu no jaunākās grupas līdz junioru vecumam no Latvijas čempionāta pārveda 1 -3 medaļas.

Grūti izvērtēt katra sportista pienesumu vai labākos rezultātus. Tas būs tikai subjektīvs spriedums. Vieniem tas ir bijis starts kādās konkrētās sacensībās, citam uzrādītais rezultāts pēc klasifikācijas un vietas rangā savā disciplīnā. Vieniem godalgoto vietu skaits valsts čempionātos savās vecuma grupās, citam sportiskie panākumi, kas atnāca pēc BJSS absolvēšanas. Nozīme ir arī tam, kurā laikā sportists ir startējis. PSRS laikos gandrīz kalngals bija starts Vissavienības skolēnu spartakiādēs, nemaz nerunājot par PSRS Tautu spartakiādēm. Mūsu dienās sportistiem ir daudz plašākas iespējas sevi parādīt startējot un pārstāvot savu valsti Starptautiskās sacensībās.